Prowadzisz swój biznes już od jakiegoś czasu, ale cały swój czas poświęcasz na pracę dla klientów. Jednocześnie chcesz realizować własne projekty/cele, a nie bardzo ci to wychodzi. Możliwe że nawet masz już stworzony porządny plan tego, co chcesz zrobić, ale i tak nie możesz zabrać się do działania. Dlaczego mimo usilnych chęci nie osiągasz celów biznesowych? Skąd to wynika? Koniecznie czytaj dalej, bo w tym artykule pokażę Ci trzy rzeczy, które prawdopodobnie utrudniają ci osiąganie celów biznesowych.  

‘Nie mam czasu’ to tylko wymówka

Zacznijmy od tego, że każda z nas dysponuje taką samą ilością czasu. Każda z nas ma tylko 24 godziny, w których musi upchać i pracę i życie prywatne. Masz czas i od ciebie zależy, na co konkretnie go poświęcisz. Nie będę się tu wymądrzać pisząc, że jeżeli tylko będziesz chciała, możesz osiągnąć wszystko w przeciągu miesiąca. Absolutnie nie o to chodzi. 

Najpierw jasno określ, jaki konkretnie cel chcesz osiągnąć. Jeżeli to będzie cel, który powoduje szybsze bicie serc,  to jestem przekonana, że znajdziesz na niego czas. A jeśli nie jest na tyle ekscytujący, zastanów się dwa razy, czy rzeczywiście chcesz go osiągnąć. Następnie przygotuj plan. Później wykrój ze swojego kalendarza, chociażby 15 minut dziennie na pracę nad tym konkretnym celem. Działaj metodą małych kroków.


TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: DLACZEGO NIE DOTRZYMUJESZ TERMINÓW?

Masz już plan, w teorii wyznaczyłaś sobie czas na pracę nad osiągnięciem celu a i tak nie idzie? Czytaj dalej, może osiągnie celów nie idzie, bo masz jeden (lub nawet wszystkie) poniżej omawiane problemy.

Nie potrafisz określić priorytetów

Stworzyłaś szczegółowy harmonogram prac. Duże zadania podzieliłaś na mniejsze i osadziłaś je w horyzoncie czasowym. Super! Jednak problem pojawia się w tym, że robisz te zadania po kolei nie zwracając uwagę na to, jaki mają priorytet. A to właśnie praca na priorytetach najbardziej przybliża nas do osiągania celów. Praca nad wszystkim po trochu nigdy nie przyniesie tak spektakularnych efektów, jak praca nad priorytetami (patrz obrazek poniżej).

Osiąganie celów biznesowych
Źródło: https://www.instagram.com/ferraroroberto?igsh=MWMxNzUwbWx3Ym5wZg==

PRZYKŁADY: Jeśli Twoim celem jest stworzenie własnej strony www, priorytetem będzie zakup domeny i serwera, nie przeczesywanie internetu w poszukiwaniu inspiracji.


Priorytetem będą zadania, które realnie przybliżają cię do osiągania celu. Takie, bez których osiągnięcie celu jest niemożliwe. Wszystkie pozostałe rzeczy są miłym dodatkiem, ale nie są koniecznością. 

CO MOŻESZ ZROBIĆ?

Naucz się wyznaczać priorytety! To umiejętność jak każda inna, da się jej nauczyć. Wyrób sobie nawyk zaczynania dnia od wykonywania priorytetowego zadania. Wszystko inne później.


Brakuje Ci motywacji, żeby osiągać cele biznesowe

Druga rzecz. która w znacznym stopniu może utrudniać osiąganie celów biznesowych (ale również tych prywatnych) to brak motywacji. Szczególnie jeżeli Twój cel nie jest dla ciebie ekscytujący, łatwo o spadek motywacji. Przypomnij sobie ile razy byłaś w sytuacji, w której zaczynałaś działanie z entuzjazmem, a po kilku dniach tygodniach przyszło znużenie i kompletny brak chęci do osiągania celów.

To normalne ciężko jest utrzymać motywację na wysokim poziomie przez długi czas.

CO MOŻESZ ZROBIĆ?

  1. Znajdź partnera produktywności, czyli osobę, z którą będziesz się spotykać regularnie. Każdy z was będzie pracować nad swoimi celami, a pod koniec każdego spotkania będziecie podsumowywać, co dokładnie udało wam się zrobić. Uwierz mi jeżeli już zobowiążesz się wobec innej osoby, że wykonasz konkretne zadanie,  będzie ci dużo prościej działać i nie poddawać się w trakcie.
  2. Znajdź grupę wsparcia, w której wzajemnie motywujecie się do osiągania celów.  Może to być Mastermind lub inny program grupowy.  Z reguły w takich programach określasz, co chcesz zrobić do kolejnego spotkania, a później rozliczasz się z tego, co rzeczywiście zrobiłaś.
  3. Zobowiąż się publicznie do wykonania jakiegoś celu. Będzie to dla ciebie dodatkowa motywacja do tego, żeby zacząć działać i nie odpuszczać po drodze.


Nie masz wsparcia, kiedy przyjdzie gorszy moment

Jak to w życiu… Każdej z nas trafiają się gorsze chwile. Przychodzą słabsze dni, chore dzieci, niespodziewane sytuacje i normalnym jest, że wtedy nasze cele i zadania schodzą na dalszy plan. I o ile po opanowaniu sytuacji, potrafisz samodzielnie wrócić na dobre tory, nie ma tutaj żadnego żadnej pułapki. Ale jeżeli kiepska sytuacja czy gorszy moment całkowicie wybija cię z działania i przestajesz pracować nad osiągnięciem celu, pojawia się problem.

CO MOŻESZ ZROBIĆ?

  1. Znajdź kogoś, z kim będziesz mogła przegadać swoje problemy i kto popchnie Cię do przodu (grupa wsparcia, mastermind, program grupowy).
  2. Przygotuj plan minimum – czyli plan na wypadek awarii, który zawiera tylko najważniejsze i niezbędne do wykonania rzeczy (znowu kłaniają się priorytety).

Oczywiście rzeczy, które utrudniają Ci osiągnięcie celów, będzie więcej, ale jeśli mierzysz się z tymi wymienionymi powyżej, serdecznie zapraszam Cię do programu Zrób ten projekt!, w którym przez 3 miesiące będę Cię wspierać w osiąganiu celów.

Obecnie trwa nabór do pierwszej edycji programu kwiecień-czerwiec 2024.
TUTAJ ZNAJDZIESZ SZCZEGÓŁY.

Podobne wpisy