Rozważasz podjęcie współpracy z project managerem? To może być najlepsza decyzja dla rozwoju Twojego biznesu. Ale czy jest coś, co powinnaś/ powinieneś wiedzieć, ZANIM zdecydujesz się na taką współpracę? Tak i to całkiem sporo. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na najczęstsze pytania dotyczące współpracy z project managerem.
Kim w ogóle jest project manager?
Współpraca z project managerem to współpraca z osobą, która będzie zarządzać projektami w Twojej firmie. Jej głównym zadaniem jest upewnienie się, że projekt zostanie zrealizowany w terminie i zgodnie z założeniami. Oprócz tego project manager ma w swoich obowiązkach:
- stworzenie planu działania, określenie głównych celów, pomniejszych zadań i terminów,
- koordynację (zarządzanie zespołem pracującym nad projektem, ustalanie, kto i co ma robić) oraz priorytetyzację zadań,
- monitorowanie (czyli dbanie o to, żeby wszystko działało zgodnie z planem),
- rozwiązywanie problemów → Jeśli pojawiają się jakieś trudności/opóźnienia, projekt manager próbuje je rozwiązać. Wszystko po to, żeby projekt mógł być kontynuowany.
Dzięki współpracy z project managerem Twoja firma może osiągnąć swoje cele, poprawić efektywność, a nawet zwiększyć konkurencyjność na rynku.
Chcesz wiedzieć, jak wykorzystać zarządzanie projektami z małej firmie? Przeczytaj ten artykuł!
Czym się różni współpraca z project managerem od współpracy z wirtualną asystentką?
I project manager i wirtualna asystentka pełnią role, które pomagają w osiąganiu Twoich celów biznesowych. Jakie są między nimi różnice?
Project manager: |
Wirtualna asystentka: |
Czy współpraca z project managerem zdejmie z Ciebie wszystkie obowiązki?
No… nie 😀 Project manager jest odpowiedzialny za osiąganie celów w zakresie konkretnych projektów, ale jest szereg obowiązków i decyzji, których nie zdejmie z Twoich barków.
To Ty jako osoba decyzyjna jesteś odpowiedzialna za strategię swojej firmy oraz za strukturę organizacyjną. Samodzielnie musisz też dbać o swoje finanse, o relacje klientami i partnerami biznesowymi, a także o inwestycje.
Jasne, Twój PM może wyrazić swoją opinię, wspomóc w podjęciu takich decyzji, ale NIE ZROBI tego za Ciebie, a już na pewno NIE WEŹMIE za to ODPOWIEDZIALNOŚCI.
Kiedy podjąć współpracę z project managerem?
To kwestia bardzo indywidualna. Po pierwsze musisz mieć na taką współpracę budżet. Jak wspominałam powyżej, stawki project managera są dużo wyższe niż stawki wirtualnej asystentki. Wiąże się to z większą odpowiedzialnością i ilością pracy, którą PM musi poświęcić, a której na pierwszy rzut oka nie widać.
Drugą kwestią jest stopień rozbudowania Twojej firmy. Najczęściej na współpracę z project managerem decydują się osoby, które prowadzą już dosyć rozbudowane biznesy, a ilość projektów przytłacza. Szukają więc pomocy kogoś, kto pomoże ogarnąć te wszystkie projekty. Może być jednak tak, że chcesz wdrożyć w życie jakiś duży projekt, na którym bardzo Ci zależy i nie chcesz być ze wszystkim sama — wtedy taka współpraca również jak najbardziej się sprawdzi.
Odpowiedz więc sobie na kilka pytań:
- Czy planujesz realizację projektu, który jest duży, skomplikowany i ma wiele elementów, wymagających zarządzania?
- Czy masz doświadczenie i/lub umiejętności, które pomagają skutecznie osiągać cele biznesowe?
- Czy masz wystarczająco dużo czasu, aby skoncentrować się na zarządzaniu projektami we własnej firmie?
- Czy potrzebujesz pomocy w usprawnieniu procesów i zwiększeniu efektywności w realizacji projektu, żeby oszczędzić czas i zasoby?
- Czy chcesz się rozwijać, ale bieżące zadania, ciągłe gaszenie pożarów nie pozwalają Ci na skupienie się na zadaniach strategicznych z punktu widzenia rozwoju firmy?
Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałaś/łeś tak, to współpraca z project managerem może być dla Ciebie najlepszym wyjściem. Spróbuj!
PODSUMOWANIE
Współpraca z project managerem, choć brzmi bardzo… profesjonalnie nie zawsze będzie rozwiązaniem odpowiednim na dany moment rozwoju Twojego biznesu. Na początku może wystarczyć jedynie współpraca z WA, ale jeśli zespół rośnie, a równolegle rośnie też liczba projektów, to pomoc PM’a może okazać się niezbędna. Dzięki niej oszczędzisz sobie zszarganych nerwów, nieprzespanych nocy i będziesz mogła/ mógł poświęcić czas na realny rozwój firmy.
Zapraszam Cię na bezpłatną rozmowę wstępną TUTAJ. Zobaczymy, czy złapiemy wspólne flow i czy będę mogła pomóc Ci jako project manager.