Rozważasz podjęcie współpracy z project managerem? To może być najlepsza decyzja dla rozwoju Twojego biznesu. Ale czy jest coś, co powinnaś/ powinieneś wiedzieć, ZANIM zdecydujesz się na taką współpracę? Tak i to całkiem sporo. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na najczęstsze pytania dotyczące współpracy z project managerem.

Kim w ogóle jest project manager?

Współpraca z project managerem to współpraca z osobą, która będzie zarządzać projektami w Twojej firmie. Jej głównym zadaniem jest upewnienie się, że projekt zostanie zrealizowany w terminie i zgodnie z założeniami. Oprócz tego project manager ma w swoich obowiązkach: 

 • stworzenie planu działania, określenie głównych celów, pomniejszych zadań i terminów,
 • koordynację (zarządzanie zespołem pracującym nad projektem, ustalanie, kto i co ma robić) oraz priorytetyzację zadań,
 • monitorowanie (czyli dbanie o to, żeby wszystko działało zgodnie z planem),
 • rozwiązywanie problemów → Jeśli pojawiają się jakieś trudności/opóźnienia, projekt manager próbuje je rozwiązać. Wszystko po to, żeby projekt mógł być kontynuowany.

Dzięki współpracy z project managerem Twoja firma może osiągnąć swoje cele, poprawić efektywność, a nawet zwiększyć konkurencyjność na rynku.

Chcesz wiedzieć, jak wykorzystać zarządzanie projektami z małej firmie? Przeczytaj ten artykuł!

Czym się różni współpraca z project managerem od współpracy z wirtualną asystentką?

I project manager i wirtualna asystentka pełnią role, które pomagają w osiąganiu Twoich celów biznesowych. Jakie są między nimi różnice?

Project manager:
 • planuje, monitoruje i koordynuje działania,
 • ustala kto i za co jest odpowiedzialny,
 • odpowiada za całość projektu –
  koordynuje więc wszystkie działania zespołu,
 • odpowiada za sprawną komunikację
  pomiędzy zespołem, a właścicielem firmy,
 • ma szeroką wiedzę w zakresie zarządzania projektami,
 • ma wyższe stawki niż WA.
Wirtualna asystentka:
 • wspiera w codziennych, powtarzalnych obowiązkach,
 • należy zlecić jej konkretną pracę i określić termin jej wykonania
 • odpowiada za działania administracyjne i wyznaczone zadania, ale nie opiekuje się projektem całościowo,
 • odpowiada za sprawną komunikację
  raportuje tylko o swoim wycinku pracy,
 • nie ma wiedzy w zakresie zarządzania
  zadaniami, ale posiada wiedzę niezbędną do wykonania konkretnych zadań administracyjnych i technicznych,
 • ma niższą stawkę niż PM.
współpraca z project managerem


Czy współpraca z project managerem zdejmie z Ciebie wszystkie obowiązki?

No… nie 😀 Project manager jest odpowiedzialny za osiąganie celów w zakresie konkretnych projektów, ale jest szereg obowiązków i decyzji, których nie zdejmie z Twoich barków.
To Ty jako osoba decyzyjna jesteś odpowiedzialna za strategię swojej firmy oraz za strukturę organizacyjną. Samodzielnie musisz też dbać o swoje finanse, o relacje klientami i partnerami biznesowymi, a także o inwestycje.

Jasne, Twój PM może wyrazić swoją opinię, wspomóc w podjęciu takich decyzji, ale NIE ZROBI tego za Ciebie, a już na pewno NIE WEŹMIE za to ODPOWIEDZIALNOŚCI.

Kiedy podjąć współpracę z project managerem?

To kwestia bardzo indywidualna. Po pierwsze musisz mieć na taką współpracę budżet. Jak wspominałam powyżej, stawki project managera są dużo wyższe niż stawki wirtualnej asystentki. Wiąże się to z większą odpowiedzialnością i ilością pracy, którą PM musi poświęcić, a której na pierwszy rzut oka nie widać.

Drugą kwestią jest stopień rozbudowania Twojej firmy. Najczęściej na współpracę z project managerem decydują się osoby, które prowadzą już dosyć rozbudowane biznesy, a ilość projektów przytłacza. Szukają więc pomocy kogoś, kto pomoże ogarnąć te wszystkie projekty. Może być jednak tak, że chcesz wdrożyć w życie jakiś duży projekt, na którym bardzo Ci zależy i nie chcesz być ze wszystkim sama — wtedy taka współpraca również jak najbardziej się sprawdzi.

Odpowiedz więc sobie na kilka pytań:

 1. Czy planujesz realizację projektu, który jest duży, skomplikowany i ma wiele elementów, wymagających zarządzania?
 2. Czy masz doświadczenie i/lub umiejętności, które pomagają skutecznie osiągać cele biznesowe?
 3. Czy masz wystarczająco dużo czasu, aby skoncentrować się na zarządzaniu projektami we własnej firmie?
 4. Czy potrzebujesz pomocy w usprawnieniu procesów i zwiększeniu efektywności w realizacji projektu, żeby oszczędzić czas i zasoby?
 5. Czy chcesz się rozwijać, ale bieżące zadania, ciągłe gaszenie pożarów nie pozwalają Ci na skupienie się na zadaniach strategicznych z punktu widzenia rozwoju firmy?

Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałaś/łeś tak, to współpraca z project managerem może być dla Ciebie najlepszym wyjściem. Spróbuj! 

PODSUMOWANIE

Współpraca z project managerem, choć brzmi bardzo… profesjonalnie nie zawsze będzie rozwiązaniem odpowiednim na dany moment rozwoju Twojego biznesu. Na początku może wystarczyć jedynie współpraca z WA, ale jeśli zespół rośnie, a równolegle rośnie też liczba projektów, to pomoc PM’a może okazać się niezbędna. Dzięki niej oszczędzisz sobie zszarganych nerwów, nieprzespanych nocy i będziesz mogła/ mógł poświęcić czas na realny rozwój firmy.

Zapraszam Cię na bezpłatną rozmowę wstępną TUTAJ. Zobaczymy, czy złapiemy wspólne flow i czy będę mogła pomóc Ci jako project manager.

Podobne wpisy