Przyznaj się, ilu narzędzi używasz podczas codziennej pracy? Założę się, że co najmniej kilku.. A gdyby tak ograniczyć ich ilość? A gdyby istniało jedno takie narzędzie, dzięki któremu Twój biznes będzie bardziej poukładany? Tak, Asana może Ci w tym pomóc. Czytaj dalej i dowiedz się jak Asana pomoże Ci uporządkować działania.
01. Czym jest Asana?
Asana to narzędzie do zarządzania projektami i zadaniami. Można by powiedzieć – narzędzie, jakich wiele. Jednak według mnie wyróżnia ją kilka rzeczy:
- układ możesz dostosować do typu projektu, jaki prowadzisz lub po prostu do swoich preferencji,
- w jednym miejscu masz zgromadzone wszystkie zadania, jakie musisz wykonać (dziś, ale i w kolejnych dniach i tygodniach),
- możesz nim zastąpić komunikator typu messenger lub nawet e-mail.
Skoro wiesz już czym, jest Asana, przekonaj się teraz, po co ją wdrożyć w codziennie, biznesowe (i/lub prywatne życie).
02. Po co korzystać z Asany?
Wyobraź sobie, że budzisz się rano i doskonale wiesz, czym danego dnia masz się zająć. I to nie dlatego, że masz wszystko skrupulatnie wypisane na karteczkach, czy w planerze 😉 Co więcej, Twoi pracownicy/ współpracownicy już Ci raportują, że zadanie X jest gotowe, a do zadania Y potrzebują od Ciebie tylko jednej informacji. Brzmi dobrze, co? Możesz tak mieć! Wystarczy, że włączysz komputer i odpalisz Asanę (wcześniej nie zapomnij uzupełnić jej o wsad, czyli odpowiednie informacje ;)).
Możesz korzystać z Asany w wersji darmowej lub płatnej (wiadomo, więcej funkcji).
Korzystając z Asany:
- możesz rozplanować projekty, które w przyszłości chcesz zrealizować, a następnie śledzić czy wszystko idzie zgodnie z planem,
- możesz stworzyć swoją codzienną listę „to do”,
- nie uciekają Ci zadania,
- możesz zaplanować content na kolejne dni/ tygodnie/ miesiące,
- możesz tworzyć przeróżne harmonogramy,
- poukładać zasoby, które masz, żeby w końcu przestać ich szukać w folderach/ dyskach/ chmurach,
- możesz komunikować się ze swoim zespołem,
- a przede wszystkim możesz zrezygnować z miliona innych narzędzi i wszystko wrzucić do tego jednego.
Asana to nie jest narzędzie przeznaczone tylko dla dużych zespołów. Możesz pracować w nim nawet sama (ja tak zaczynałam). Chodzi o organizację pracy — a z Asaną ta organizacja jest o niebo łatwiejsza.
03. Jak się nauczyć Asany?
Jak to zwykle bywa, masz kilka opcji. Wybierz taką, która u Ciebie sprawdzi się najlepiej.
Możesz przeszukać Internety
- Znajdziesz tam mnóstwo wiedzy o Asanie – czy to będzie uporządkowane, nie wiem. Ale możesz skorzystać z Akademii Asany i szkolić się w języku angielskim. Trochę czasu to zajmie (wiem, bo przeszłam przez większość), ale warto.
Możesz zapisać się do mnie na konsultacje
- Przedstawię ci najbardziej przydatne funkcje i opowiem o moim sposobie korzystania z Asany, podpowiem i doradzę. (Bez teoretyzowania, pracujemy na otwartym programie).
04. Jakie narzędzia może ci zastąpić Asana?
Nie będę tutaj koloryzować, że wszystkie. Asana jest przeznaczona do zarządzania projektami, nie do pisania tekstów czy tworzenia wykresów. Ale dobrą praktyką jest budowanie w niej listy odnośników do innych miejsc w sieci np. do Docsów w Googlu, czy projektów w Canvie. Dzięki temu oszczędzasz mnóstwo czasu na poszukiwanie tekstu, który napisałaś pół roku temu 😉
A z czego konkretnie możesz zrezygnować, kiedy zaczynasz przygodę z Asaną?
- Z plannera/ notatnika (No, chyba że wolisz system hybrydowy. Ja działam tak: dzienna lista zadań na papierze, ale wszystkie zadania „na przyszłość” i projekty rozpisane w Asanie).
- Z aplikacji do list “to do” (wykorzystując sekcję Moje zadania lub tworząc sobie listę zadań na każdy dzień).
- Z kalendarza (tworząc projekt o widoku kalendarz lub możesz synchronizując ją z kalendarzem Google)